İstanbul’dan yola çıkmış ve Kavaklı’ya ulaşmış iseniz ilk önce doğal köy kokusu karşılar sizi. Dört bir tarafında ekinler, çiçekler, ekilmiş tarlalar ile tarımın kokusunu duyar gözlerinizle görürsünüz. Kırklareli’ne yaklaşık on kilometre kala yol kenarında ve dere etrafında kurulmuştur Kavaklı.

Sol Üst Köşe

Eşimin memleketi olması sebebiyle tanıştım Kavaklı ve Kırklareli ile. Konumu sebebiyle ülkemizin Avrupa’daki bir kaç şehrinden biri olmasına rağmen doğrudan bir uğrak yeri olamamıştır. Dereköy sınırı kapısı Kırklareli’nde olsa da sadece kendi araçları ile Bulgaristan seyahati yapanlar veya bu yol ile Türkiye’ye gelen Bulgarların gelip geçtiği yerlerdir buraları.

Kırklareli’ne giderken Kavaklı’dan geçersiniz. İstanbul Edirne otobanından çıktıktan sonra gittiğimiz yol sağlı sollu tarlalar ile çevirmiştir, her mevsim ayrı güzel, üstelik gözünüzün alabildiğince dümdüz olduğundan neredeyse yeşil bir deniz gibidir. Yağmurun ve sulamanın yeterli olduğu zamanlarda oldukça güzel verimi olur buraların. Nazar değmesin güzel nebati toprağa sahiptir Kavaklı ve civarı. Gerçi son yıllarda ithal tohum ve kimyevi gübrelerin yanında aşırı riskli kimyasal ilaçlar işin rengini biraz değiştirmiş olsa da biz insanlar ne yaparsak yapalım doğa bir yolunu bulur nasılsa. Biz ne yaparsak ancak kendimize yaparız.

İNSANIN İNSANA YAPTIĞI

Halay Başı

Tipik olarak en çok kahvehane olsa da banka şubesi olmaması Kırklareli’ne yakın olması ile açıklanabilir. Ama Kavaklı meydan yaz aylarında hiç boş kalmaz. Düğün de nişan da sünnet de o meydanda yapılır. Büyük bir oyun alanı, etrafında sandalyeler bitmeyen bir müzik ve Trakya oyunları. Yaşlılar genelde alanın etrafında konuşlandırılmıştır ama erkeklerin ve oynamayanların çoğu da bu sandalyelerin arkasına geçmiş ayak üstü takılırlar. Bölgenin, tam olarak halay olmayan ama halay başının hünerini gösterdiği halay oyununa ise ilk kez burada şahit olmuştum.

Burası o kadar düz bir bölgedir ki gün batımını neredeyse bir deniz üzerinden izliyormuş gibi ufuktan saniye saniye görebilirsiniz. Fazla kalabalık olmaması sebebiyle oldukça sessiz ve sakin olan Kavaklı ve Kırklareli belki de emeklilik için en ülkemizin uygun bölgelerinden birisidir. İyi ki gördüm iyi ki biliyorum.

KIRKLARELİ