KIRKLARELİ

3 min read

Konumu itibariyle ülkemizin kuzey batı köşesindeki 3 ilden birisi olup sadece Bulgaristan ile sınır kapısı mevcuttur. Genelde geçiş noktası olmadığından son zamanlarda Bulgarlar hariç çok fazla ziyaretçisi olmayan küçük ama kendine has özel şehirlerden birisidir Kırklareli. Benim ikinci memleketim oldu ve İstanbul’a yakın olması sebebiyle de daha sık gidebiliyoruz.

GAZİANTEP

Avrupa Konumunda

Her ne kadar kendimizi Avrupa’lı olarak görsekte ülkenin büyük bir kısmı Asya kıtasında olduğundan kendini gerçekten Avrupa’da olduğunu hissettiren bir durumu vardır şehrin. Balkan esintilerini de bulabileceğiniz modern görünümlü ve mutlu olmak isteyen insanlar kentidir. Balkanlardaki  nüfus hareketlerinin ilk durağı olan şehrin ekonomisi tarıma dayanır. Özellikle yaz aylarında gözün alabildiği yere kadar ayçiçek tarlaları olur. Bu bölgedeki bilinen adı gündöndü olup yetişmesinden biçilmesine kadar her türlü renge bürünür.

arasta
kırklareli arasta

Balkanlara yakın olması sebebiyle kışları oldukça sert geçer ve Istranca dağlarının bereketi ile sulamalı tarım da yapılmakta iken son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle kuraklık sıkıntısı yaşanmaya başlamıştır. Karadenize olan kıyısı sebebiyle bölgedeki Longoz ormanları ve tabiat güzellikleri görülmeye değer yerlerden birisidir. Bu cazibe İstanbul’dan günübirlikçileri özellikle haftasonları bu kıyılara çeker. Bu bir taraftan turizm hareketi getirse de diğer taraftan kirlilik ve kalabalık olarak bölgeye yansımaktadır.

Anne Köftesi

Bölgesel olarak çok sevilen köftesi ve peynirleri ülke çapında yeterince bilinmemektedir. Pek çok insan için en güzel köfte annesinin yaptığıdır derler ya işte burada yapılan köfte tam da annenizin yaptığı köfteye benzer. Fazla baharatlı ya da fazla büyük değildir, kıvamı yumuşak ve lezzeti gerçekten nefistir. Peynirlerine gelince sert ve yumuşak olmak üzere iki çeşidi en çok bilineni olup lezzet olarak alışırsanız hep isteyeceğiniz bir türdür. Marka reklamı yapmamak için adını vermeyeceğim ama kime sorsanız bir kaç firma isminden birine yönlendireceklerdir sizleri. Bir diğer ünlü olabilecek ürünü de içinde hardal da olan üzüm suyundan üretilen hardaliyesidir. Damak tadını bilenler eminim ki sürekli içmek isteyeceklerdir.

ayçiçeği
gündöndü

Plaka numarası olarak Kayserinden sonra gelen Kırklareli (39) Trakya’nın tarım merkezlerinden biri olarak gelişimine devam edecektir amma velakin bu coğrafyaya ancak kötülük yapmak isteyecek birilerinin verebileceği bir kararla en güzel Karadeniz kıyı ilçesi olan İğneada’ya nükleer santral yapma girişimi geleceğindeki en büyük tehdittir KIRKLARELİ’NİN.

http://www.kirklareli.bel.tr

kırklareli iğneada

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment