KARAVAN

3 min read

Bir çok insanın hayallerinden birisi karavan ile yurdun bir köşesinden diğerine, nerede akşam orada sabah gezerek tatil yapmak, kim bilir belki de yaşamaktır dilediğince.

Kendi Başına

Pandemi ile birlikte yükselen yıldızlardan birisi de karavan tatili ve karavan satışları oldu. Sosyal mesafeyi koruyarak yapılabilecek en uygun seyahat ve konaklamada ilk seçenek karavan turizmi oldu. Böyle olunca fırsatçılar da durur mu talep artınca fiyatlar da arttı. TL nin değer kaybı ve vergilerin araba değerinin iki katına ulaşması ile biraz alabilecek imkanı olanların elinden bu tren de kaçtı. Hele ki karavan gibi özel araçları alabilmek de neredeyse hayal oldu.

karavan

MEVZUAT DEMİŞKEN

Son zamanlarda karavan ve doğa turizmine yönelik belgesel program yapan ünlüler de insanlardaki bu talebi depreştirdi. Tatil yörelerinde karavan bölgelerinde bu amaca yönelik başka araçların da kullanıldığında tanık olduk. Panelvan veya benzeri her türlü araç ile ekonomik tatil yapan insanlara rastlamak mümkün. Sahil kesimlerinde arabanın durabileceği her yer konaklama imkanı sunuyor, hava zaten sıcak kumsalda bile yatılabilir havalarda biraz da macera arayanlar için bire bir.

karavan

Barınma

Pandemi ve benzeri sosyal mesafe gerektirecek olaylar var olduğu sürece, hatta sel ve yangın felaketleri karşısında daha yüksek ve güvenilir yerlere ulaşabilmek ve barınabilmek için karavan tipi araçlara ihtiyacımız var. Son zamanlarda Dünya’da popülaritesi giderek artan bir micro ev modası da başladı. Nüfusun yüksek olduğu uzak doğu ülkelerinde yaşayan özellikle yalnız kimseler için bir kaç kutu gibi özel tesisler yapıldığını da biliyoruz.

karavan

OTOBÜS

İkea gibi modüler öncü markalarda uzun zamandır süregelen her şeyi 25- 30 metrekarelere sığdırılan ev modelleri de görüyoruz. Bizim de Dünya’nın her türlü şartlarında barınma ihtiyacının asgari alanlarda karşılayacak özel konseptlere, mobil evlere ve bunların yapılmasına imkan verecek mevzuatlara da ihtiyacımız olacak. Bir ev tasarlar iken çok sayıda kurallar silsilesine uymanız gerekiyor bunların en önemlilerinden birisi de aşağıdaki minimum piyes ölçüleri;

Oturma odası 12 m² (3 metre),  Yatak odası 8 m² (2.40 metre),  Mutfak veya yemek pişirme yeri 3.30 m² (1.5 metre), Banyo veya yıkanma yeri 3.00 m² (1.20 metre), Tuvalet 1.20 m² (1.00 metre) 

Karavanları da içerisine alan, her halükarda mobilize olabilen ve sığınma ihtiyacını da giderebilecek nitelikte micro evler gelecekte çok daha kullanır olacaklar. Bu sebeple bu yönde bir çalışma yapmak şimdiden gerekli görünüyor.

planlı alanlar imar yönetmeliği

karavan

+ There are no comments

Add yours