FERNANDO MUSLERA

3 min read

2011 malum sezonunun Galatasaray için en iyi haberi Fernando Muslera’nın takıma katılması idi. Onun transferi açıklanınca hiç kimse anlamamıştı ne olduğunu çünkü Arnavut Loric Sana Lazio’ya takas olarak verilmişti.

 

Bizden Biri

Nereden bilinebilirdi ki o Muslera’nın 10 sene daha Galatasaray’da kalacağını, en uzun süre forma giyen yabancı sporcu olarak kaptan olacağını. Oysa ilk bir iki senesinde neler demediler ki hakkında, yok elleri küçükmüş, yok yan toplara çıkmıyormuş, yok penaltı kurtaramıyormuş ve hatta Hıncal Uluç şunu bile dedi; “oyunu hızlı başlatmayarak takımı frenliyor, derhal gönderilmeli”

GALATASARAY – ST. JOHNSTONE

Oysa gerçekler hiç te öyle olmadı, sadece Muslera’nın kurtarışları ile alınan 2 ya da 3 şampiyonluğu vardır Galatasaray’ın. Sakat veya cezalı değil ise ilk önce onun adı yazıldı maç kadrosuna, hangi teknik direktör olursa olsun bu hep böyle oldu, ben onu izlediğimden beri hiç yedek kulübesinde görmedim, bu özelliği ile bile örneği yoktur. Biz bütün Galatasaray’lıların aklına uzun zamandır kaleci problemi gelmiyordu, ne zaman ki Rize de ayağından sakatlandı işte ondan sonra dengeler değişti.

 

Fazlası Var

Bir kere ondan sonra gelen kalecilerin ikisinde de her maç bir basit gol yeme alışkanlığı başladı. Oyuncunun kendi hatası olsa anlaşılır dersin ki herkesin hata yapma hakkı var ama kalecilerin yapması daha pahalıya mal olabilir. Bunların ki öyle değil, karşıdan gelen normal bir şut bile tedirginlik yaratıyordu herkeste. Sakatlık sürecinde bile oturduğu yerden refleks antrenmanları yaptı ve beklenenden daha önce dönüş yaparak herkesi sevindirdi.

Her sene bir iki tane hatalı gol yedi Muslera ancak o kadar çok imkansız top çıkarıyordu ki telafi ediyordu kendisini. Kimse de sorun etmezdi o bizim için uzun yıllar güvencemiz ve kaptanımızdı. Bu seneye gelince Copa Americana turnuvasından gelip neredeyse tatil yapmadan takımda katılmıştı ve kritik Avrupa kupası elemelerinde bir maçta 2 tane gole sebebiyet veren hata yapınca ki neye mal olduğunun da farkında olduğundan, bu baskıyı atamadan yeniden hata yaptı. Şimdi bazı kendini bilmezler buraya kadarmış, yaşı ilerledi filan diyerek kaos çıkarmaya çalışıyorlar.

Muslera Vikipedi

Bana göre Muslera ile başlamak uzun süre rekabet eşitsizliği yaratıyordu ama şimdi yaşı sebebiyle biraz eşitlenir gibi olsa da o bırakana kadar hâlâ ligin en güvenilir ve iyi kalecisidir MUSLERA ve gerçek GALATASARAY taraftarı onu asla bırakmayacaktır.

http://www.galatasaray.org

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment