PLAK KASET CD DVD IPOD APP

3 min read

Taş plaklardan 45 liklere oradan kasetlere derken cd sonra dvd ve ipod şimdilerde ise mobilden app. Müzik sektörünün bu değişime nasıl ayak uydurduğu bilinmez ama akıllı telefonlar aslında bir çok şeyi de bitirdiler. Bu kayıpların ilki fotoğrafçılık ise ikincisi de müzik sektöründedir.

Radyo

Üniversite yıllarımda özel radyolar yeni yeni açılmaya başlamış TRT FM ve TRT RADYO 3 ten sonra yeni alternatifler bir bir ortaya çıkmıştı. Devlet kanallarında bazı tür müzikler sakıncalı bazıları müzik bile değil denilerek engellendiği için bu boşluğu özeller doldurmuştu hemen. Şimdilerde isimlerini pek hatırlamıyorum ama radyodan duyduğumuz kadarıyla seslerine bayıldığımız ama yüzlerini tanımadığımız radyo programcıları olmuştu.

müzik

ilginizi çekebilir; EKMEK
Yine bir yaz biriktirdiklerimle Sony marka bir kasetçalar almıştım kaset boyutuna en yakın olanlarından idi. Kulaklıklar ki o zamanlar kulak içi de yoktu yay gibi teli olanlar ile kasetçalardan müzik dinlemek hele ki uzun yolda ayrı bir keyifti. Bir süre sonra cd ve dvd ile daha kaliteli ve temiz seslerin olduğu bir dönem başladı ama biraz pahalı olduklarından yeterince satmıyordu zannedersem. Tam olarak yaygınlaşıyor ve kasetler tedavülden kalkmışken bu sefer de ipod denilen mp3 formatında minik cihazlar sarmıştı piyasayı. Üstelik bunların her bütçeye uygun olan markaları da vardı.

Mobil değişim

Tüm bunlar olurken akıllı telefonlar da çoktan hayatımızdaki yerini almıştı. İlk başlarda iletişim öncelikli olduğundan sms idi renkli ekrandı derken sonra fotoğraf çekmeleri hızlıca evrimleşmişti bile. Kompakt fotoğraf makinelerini hatırlarsınız bir ara teknoloji marketlerinde boy boy modelleri vardı şimdi reyonu bile yok.

plak

bir göz atın; TÜRK SANAT MÜZİĞİ

Günümüzde ise mobil telefonların hafızaları ve çekim özellikleri ile birlikte müzik konusunda da bir çok uygulama yerini aldı. Üstelik satın almaya bile gerek kalmadan paylaşım esasına dayalı uygulamalar ile istediğiniz müziği bulup klasörünüze ekleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte oluşan rekabet ortamı önce ücretsiz sınırlı abonelikler ile sonra da cüzi sayılabilecek ücretlerle doğrudan istediğiniz müziği alabiliyorsunuz. Bir diğer ayrıcalık da herhangi bir yerde duyduğunuz müziğin kime ait olduğunu ve sözlerini de kolayca bulabildiğiniz aplikasyonlar. Müzik yapanlar için şarkı sözü ve beste ile başlayan ve tüketiciye sunulan süreç ne kadar zahmetli ise tüketicinin buna erişmesi bir tık ile o kadar kolay oldu artık. Eseri yoktan üreten müzik sahibinin, bir aplikasyonun kazandığı oranda karşılığı olmalıdır artık.

müzik

müzik dediğimiz

+ There are no comments

Add yours