UZAYLI

4 min read

Uzay, Dünya’nın atmosferinin ötesindeki boşluğu ifade eden bir terimdir. Uzay, yıldızlar, galaksiler, gezegenler ve diğer gök cisimlerinin bulunduğu büyük bir kozmik boşluktur. Her yönde sonsuz gibi görünse de, uzayın derinliklerinde çeşitli astronomik nesneler ve olaylar bulunur. Astronomlar, astrofizikçiler ve uzay keşifleriyle ilgilenen bilim insanları için büyük bir araştırma konusu ise de uzaylı bütün bu alemden her ne gelirse gelsin verdiğimiz genel bir isim.

Kurgubilim

Uzay temalı filmler, bilim kurgu türünün önemli bir parçasıdır ve genellikle izleyicilere farklı dünyaları, galaksileri ve uzayın derinliklerini yönetmenin gözünden ve hayal gücünden keşfetme fırsatı sunar. Sinema filmleri ve TV dizileri kuşkusuz insanların akıllarında çeşitli imajlar bırakırlar. En önemli yapımları sıralamak gerekirse;

UFO

“2001: A Space Odyssey” (1968) – Stanley Kubrick’in yönettiği bu film, bilim kurgu sinemasının klasiklerinden biridir.

“Star Wars” Serisi (1977’den günümüze) – George Lucas’ın yarattığı bu epik uzay macerası, birçok hayranı var.

“Star Trek” Serisi (1966’dan günümüze) – Star Trek, birçok televizyon dizisi ve filminin yanı sıra büyük bir hayran kitlesine sahip uzun ömürlü bir bilim kurgu serisidir.“Gravity” (2013) – Sandra Bullock ve George Clooney’nin başrollerini paylaştığı bu film, uzayda geçen gerilim dolu bir hikayeyi anlatır.

“Interstellar” (2014) – Christopher Nolan’ın yönettiği bu film, uzayda yeni bir yuva arayışını konu alır.

“The Martian” (2015) – Matt Damon’ın başrolünde olduğu bu film, Mars’ta hayatta kalma mücadelesini ele alır.

“Guardians of the Galaxy” (2014) – Bu Marvel süper kahraman filmi, uzayda geçen bir macerayı komediyle birleştirir.

“Alien” Serisi (1979’dan günümüze) – Ridley Scott’ın yönettiği bu seride, uzayda korku dolu anlar yaşayan bir grup karakterin hikayesi anlatılır.

“Apollo 13” (1995) – Gerçek bir olaydan esinlenen bu film, Apollo 13 astronotlarının kurtuluş mücadelesini anlatır.

“Star Trek” Serisi (1966’dan günümüze) – Star Trek, birçok televizyon dizisi ve filminin yanı sıra büyük bir hayran kitlesine sahip uzun ömürlü bir bilim kurgu serisidir.

“The Expanse” (2015-2022) – James S.A. Corey’nin aynı adlı kitap serisine dayalı olarak uzayda geçen bir dizi. Siyasi entrikalar, keşifler ve insanlıkla ilgili derin temaları işler.


“Battlestar Galactica” (2004-2009) – Bu yeniden yapım, insanlığın hayatta kalma mücadelesini ve insansı robotlarla olan savaşı konu alır.

“Firefly” (2002-2003) – Joss Whedon’ın yarattığı bu dizi, bir uzay gemisi mürettebatının maceralarını anlatır. Western ve bilim kurgu unsurlarını birleştirir.

“Lost in Space” (2018-günümüz) – Bu dizi, Robinson ailesinin uzayda hayatta kalma mücadelesini konu alır ve aynı adlı 1960’ların dizisinin modern bir uyarlamasıdır.

“Dark Matter” (2015-2017) – Uyanık olmayan bir uzay gemisindeki mürettebatın hafızalarını kaybetmesini ve geçmişlerini keşfetmeye çalışmalarını anlatır.

“The Orville” (2017-günümüz) – Bu dizi, uzayda geçen komedi ve macera karışımı bir hikaye sunar ve “Star Trek” tarzında bir tonu vardır.

“Doctor Who” (1963-1989, 2005-günümüz) – Uzay ve zamanı geçen bu uzun soluklu İngiliz dizisi, Doktor adındaki bir zaman lordunun maceralarını anlatır.

“Altered Carbon” (2018-2020) – Bu dizi, gelecekteki bir dünyada bilinç transferi ve ölümsüzlüğün mümkün olduğu bir hikaye sunar.

“Farscape” (1999-2003) – Bu dizide, Dünya astronotu John Crichton’ın uzayda tuhaf bir grup karakterle yaşadığı maceraları izlersiniz.

İDDİA EDİLEN UZAYLI FOSİL GÖRÜNTÜLERİ

Yazdıklarım sadece bir kaç örnek olsa da hepsini çekim yıllarına göre değerlendirmek gerekir. Hepsinin kendine göre güzel ve ilgi çekici yanları vardı ve bana göre en etkileyici ve gerçekçi olanı “The Expanse” idi. Elbette ki bu dizi ve filmlerde insanların karşısına bir takım uzaylı yaratıklar da resmediliyor. Şimdiye kadar bunların hepsi birer hayalgücü iken şimdilerde yavaş yavaş resmi açıkamalar ile Dünya dışı varlıklar kabul edilmeye başlandı. Bunun devamı da illa ki gelecek uzaylı olarak tabir ettiğimiz Dünya dışı varlıklara ilişkin yeni film ve diziler bu sefer yaşanmış hikayeler olarak karşımıza çıkacaktır.

GOOGLE

+ There are no comments

Add yours