peyzaj

Peyzaj Fransızca kökenli bir kelime olup kır resmi anlamına geliyor. Elbette her işin bir uzmanlığı olduğu gibi peyzaj işine ait bir disiplin de mevcut. Ancak ülkemizde yeterli önem verilmediğini yüz küsur sayfalık imar yönetmeliğinde sadece iki üç yerde geçmesinden anlarsınız.

peyzaj

Kat Bahçesi

Peyzaj Mimarlığı şehirleşmenin yeşil ile barışmasına ve şehir ekosistemin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olabilirdi. Bir çok büyük şehir için çok geç kalındı. Son yılların en radikal imar uygulamalarından birisi kat bahçesi tanımı idi. Zorunlu olmamak kaydı ile belirlenen büyüklükte binanın herhangi bir katına hitap edecek ve toprak dolgu ile bitkilendirilecekti. Nefes alınacak ve toprak ile huzur bulunacak masum bir uygulama idi. Ama nedense kat bahçesi yapılan bu tip yapıların bu bölümlerinin bir Peyzaj Mimarı ile projelendirilmesi kimsenin aklına bile gelmedi. Neden mi? çünkü kimse kat bahçesinin gerçekten bahçe olacağını düşünmedi, emsal hesabına girmeyen bir istisna olarak göründü.

YEŞİLLİK OLSUN

Dikey Bahçe

Oysa beton bloklar ile oluşan şehirlerin kaybettirdiği yeşil alanların bir kısmı pekala yapıda yapılamaz mıydı. İlk etapta teras çatılarda ya da ara katlarda yapılan bahçelerde ve nihayet varsa zemin bahçelerinde. İstanbul’da bazı yolların kenarlarında çeşitli sanatsal peyzaj çalışmalarını görmüşsünüzdür, dikey bahçe olarak da isimlendiriliyor, belki de belirli büyüklüğe sahip yapılarda cephesinin uygun olan yerlerinde belirlenecek asgari ölçülerde yeşil alan istemenin zamanı gelmiştir.

yeşil
yeşil tasarım

 

Peyzaj işini sadece açık alanlarda değil aynı zamanda yapıların her neresinde yapılıyor ise yapılsın bilimsel ve yaratıcı projeler ile Peyzaj Mimarlarına bırakmak gerekiyor. Sanılanın aksine bu bir lüks değil artık ihtiyaçtır. Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki su yalıtımı ve su tasarrufu yapının gri su toplama sistemleri ile entegre edilmesi de unutulmamalıdır.

Bizler ve yaşadığımız Dünya’nın ortak temas noktası olan bitkiler bizim biyolojik yaşam kaynağımız ve onlarsız yaşayamayız. Şimdiye kadar pek gündem olamayan Peyzaj Mimarlarının şehirlerimiz ve biz insanlar için yeni bir şeyler yapmasına yol verelim, vermiyor isek de en azından engel olmayalım.

http://www.peyzaj.org.tr

peyzaj