BARBA

3 min read

Berber dedin mi orada bir duracaksın. Esasen çok eski mesleklerden biriymiş ve bir nevi tıbbi yardımcı gibi. Ben o kadar eskiye uzanan tarihine bakmayacağım ama Latince “barba” sakal demekmiş.

Günümüzde ise neredeyse kahvehane kadar berber var ve en önemlisi herkes şehir dışında filan değilse sürekli aynı berbere gidiyor. Burası çok acayip bir şey, sanki babamızın dükkanı gibi. Bütün berberlerin böyle bir müşteri portföyü var ve hepsi de bunu bilir buna saygı duyar. Kimse kimsenin müşterisini almaya çalışmaz gerçi çalışsa bile dedim ya kimse de kolay kolay değişmez her zaman gittiği berberi.

berber

ilginizi çekebilir; İNGİLTERE

Özellikle salgın döneminde sınırlı erişim ve kısıtlama olunca ve insanda eski alışkanlıklarından uzaklaşınca berbere de daha uzun zamanda gider olduk. Geleneksel tabir ile papaza dönünce berbere gider, traş bitince sıhhatler olsun der sonra da adama dönmüşsün deriz. Aslında periyodik olarak gidilmezse bu saç traşı evde olacak bişey değil.

3 Numara

Eskiden elektrikli ya da pilli traş makineleri yoktu, cır cır mekanik olanları vardı ve birde onun 3 numaralı başlığı. İlk okuldan başlayarak orta okul, lise hep 3 numara idi. Bunun gerekçesi de olsa olsa bit salgını vs olması durumunda bulaşıcılığa negatif etkisi olur diye herhalde. Ama öğretmenlerimiz saç kontrolü yaparlardı girişte ve yakaladıklarını okula almazlardı. Biraz uzun olanlar okula girerken saklanarak aralardan geçip görünmemeye çalışırlardı. Onun da öyle bir raconu vardı, asi olanlar illa ki uzun bırakırlardı.

berber

Üniversite yılları ise beklenen tam manasıyla ey özgürlük! Kim bilir belki de geçen yıllarını acısını mı çıkarmak içindi, yoksa öğrenci bütçesinden mi bilinmez uzun saç hep popülerdi. Subay traşı da ikinci popüler olanı sayılabilirdi.

Muhabbet Güzel

Eski zamanlarda berberlik seyyar olarak yapılırmış, sabun, leğen, ustura hepsi tamam. Sonradan dükkanlar açılmaya başlamış, şimdilerde bayan, erkek, bakım, tırnak, masaj filan türlü türlü imkanları var. Ekonomik şartları da düşününce dükkan kirası, sigorta, kombi, elektrik ve benzeri masraflardan kurtulmak için berberler acaba seyyar moduna mı dönseler acaba. Düşünsenize; telefon ile randevu, dezenfektan bir çanta ve malzemeler, tek kullanımlık kağıt benzeri örtüler eve hizmet eskiye göre masraf neredeyse sıfır. Salgın dönemi için güvenilir ev bulmak biraz sorun olabilir ama KABİNLİ BİR SEYYAR BERBER NEDEN OLMASIN.

Berberlik

berber

 

+ There are no comments

Add yours