uçmakilk uçuş

Askerliğimi kısa dönem olarak önce Ankara sonra Erzincan’da tamamladım. O tarihe kadar herhangi bir uçma deneyimim olmamıştı. Burada uçmaktan kastım bir hava aracıyla seyahat etmek tabii ki. Askere giderken de aklımın ucundan bile geçmemişti.

Nasıl Uçmak

Okuldan tanıdığım eski bir arkadaşım da tesadüfen Erzincan havaalanında aynı yerde askerlik yapmış olduğundan, ulaştırma bölümündeki tanıdığı astsubay sayesinde teskereyi alınca bana bir hediye yapmak istemiş. Hikaye böyle başladı, meğerse ilk uçuş deneyimimi askerden dönerken yaşayacakmışım.

ilginizi çekebilir; SİVİL HAVACILIK UZAK ARA

uçak
casa tipi nakliye uçağı

O zamanlar Kayseri’deki askeri havalanından sırayla Ankara, Erzincan ve Erzurum’a giden sonra da aynı rota ile dönen hem erzak hemde personel taşıyan bir nakliye uçağı varmış. Ben başıma gelecekleri ve böyle bir seyahat yapacağımı nereden bilebilirdim ki? Düşünsenize ilk bindiğiniz uçağa arka tarafında açılan rampadan biniyorsunuz ve uçağın orta kısmında paletler üzerinde bir sürü erzak, sadece sağ ve sol kenarlarda da file tipi özel koltuk(!) ben daha ne olduğunu anlamadan ben ve beraberimdeki sivil yada asker yaklaşık 30-40 kişi sırtımızı cam tarafına verecek şekilde dizildik, emniyet kemeri vs nasıldı onu hatırlamıyorum. Ama hatırladığım ilk şey uçak kalktıktan sonra sağa ya da sola dönüş manevrası yaparken karşı pencereden görülen yeryüzü.

Gece İncisi

Sadece kargoya bakarak Anakara’ya kadar geldikten sonra uçaktaki ben hariç herkes ve kargo tamamen inmişti. Ankara – Kayseri arasında yolcu olarak sadece ben vardım ve tüm uçak bana aitti neredeyse. Artık akşam olmuştu ve ışıklar yanmaya başlamıştı. İşte asıl o zaman uçmanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya başlamıştım. Pervanelerin ve motorun sesi içeriye oldukça kuvvetli geliyordu ama duyan kim? Bir sağ taraftan bir sol taraftan o küçük yuvarlak pencerelere yapışıyordum, kimse de olmadığından ucağın gövdesinde istediğim yöne gidebiliyordum. Gece ışıkları sokak ve caddelerde inci gibi görünüyor çok yüksek irtifada uçmadığımız için daha yakın görünüyordu.

uçak
uçak

Ankara – Kayseri arasında CASA tipi nakliye uçağında yaptığım ilk uçuş deneyimimi ve o küçük pencereden gördüğüm incileri hiç unutmadım. iyi ki merak eden, araştıran ve inandığı şeyin peşinden bıkmadan giden insanlar var. Onlar sayesinde geldiğimiz bu noktadayız. HEPSİNE TEŞEKKÜRLER.

https://tr.wikipedia.org/wiki/EADS_CASA_C-295

 

2 thoughts on “İLK UÇUŞ DENEYİMİ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir