DENİZ KRET KOTU

3 min read

Bazı uzmanlara göre Dünyanın geleceğindeki en büyük dert virüslerden çok iklim değişikliği sebebiyle olacağı yönünde. Dünya nüfusunun logaritmik şekilde artmasının devam etmesine paralel olarak bu kadar insanın her türlü ihtiyacı da tabiattan sağlandığına göre bir yere kadar gidilebileceği ve sınırlı kaynakların tükeneceğini görmek gerekiyor.

sea

Ozon Sinyali

Dünya açısından bakarsak en büyük bela insanlar gibi görünüyor. İnsanların olmadığı bir Dünyanın beklenenden çok kısa bir süre içerisinde evrenin en yeşil ve en mavi gezegeni olacağını covid-19 kapanmalarında hep birlikte gördük. Kendimize ne yapıyorsak yine kendimizden yapıyoruz. Bundan bir süre önce Ozon tabakasını deldik biz. O tabaka ki Dünya yüzeyini tehlikeli güneş ışınlarından koruyor. Bir süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın özellikle bazı saatlerde tehlikeli olduğu bile söylendi, belki hala da böyledir. Acil olarak Ozon tabakasına zarar veren kimyasallarda sınırlamalar getirildi ve kısa sürede bunun etkisi ile hemen kendini gösterdi.

ilginizi çekebilir; MÜZE – MUSEUM

sea
Sadece atmosferik kalkanın zarar görmesi değil bir de küresel ısınma dediğimiz ortalama yerküre sıcaklığının artması kutuplardaki buzulların erimesine sebep oluyor. Dünya yüzeyindeki su miktarının belli bir süre sonra artmasıyla sahil kesimlerinde deniz seviyesinin yükselmesi de kaçınılmaz bir gerçek. Yazımda linkini bulacağınız “İklim Haber” internet sitesinin haberine göre Antartika’da 1270 kilometrekarelik devasa bir buz kütlesi ana parçadan koparak ayrıldığını söylüyor. Bu kadar büyük bir kütlenin serbest dolaşımı ayrı bir problem ama bu gidişle beklenenden daha kısa zamanda kutuplar bir zamanlar dört mevsim hiç erimez iken şimdilerde yaz aylarında hiç kar kalmayan Erciyes Dağı gibi günün birinde buzulsuz kalacak.

sea

Deniz Seviyesi

İmar yönetmeliğinde dere ve taşkın bölgelerine yakın yapılacak yapılar için dere kret kotu vardır. Bu kot civarın karakterine göre hesaplanan taşkının erişebileceği seviyeyi belirtir. Bu seviden aşağısının iskan edilmesine izin verilmez. Dünyanın deformasyon hızını gözlemleyince buna benzer bir hesaplamanın deniz seviyesine yakın yerlerdeki yeni yapılacak yapılar için de gözardı edilmeyecek bir zamana gelmiş olabiliriz. Artık DENİZ KRET KOTU tespit etme zamanı.

sea

İlkim Haber

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment