Madencilik, genellikle yer altındaki maden rezervlerinin çıkarılması sürecidir. Yeraltının keşfinden beri hemen hemen her toplumda madenciler önemli bir yer tutarlar. Maden çıkarmanın en müşkül olanı neredeyse tamamen insan eliyle çıkarılanları. Özellikle kömür  işletmeciliği.

Maden Çıkarma

Keşif ve Maden Bulma: Potansiyel maden rezervleri keşfedilir ve değerlendirilir.
Jeolojik Araştırmalar: Jeologlar, madenin yeraltı yapısını ve özelliklerini belirlemek için araştırmalar yapar.
Madencilik Projesi Geliştirme: Ekonomik ve teknik açıdan uygun madencilik projeleri oluşturulur.
Madenin Açılması (Açık Ocak veya Yeraltı Madenciliği): Maden, açık ocak veya yeraltı madenciliği yöntemleri kullanılarak çıkarılır.
Madenin Kırılması ve Öğütülmesi: Maden, genellikle büyük parçalara kırılarak daha küçük parçalara ayrılır ve öğütülür.
Madenin Ayıklanması ve Ayırılması: Değerli mineral veya madde, diğer maddelerden ayrılarak elde edilir.
Zenginleştirme ve Üretimi: Elde edilen madde, zenginleştirilir ve son ürün elde edilir.

Bu süreç, madenin türüne, bulunduğu yerin coğrafi ve jeolojik özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Maden denince aklımıza ilk gelen iliklerine kadar siyaha boyanmış insanlar ve metan gazının sebep olduğu grizu patlamaları. Kazalar sadece bu sebeple değil elbet farklı birkaç faktörden de kaynaklanabiliyor;

Ya kazalar

Teknik Sorunlar: Maden ekipmanlarının arızalanması, patlayıcı maddelerin kontrolsüz şekilde patlaması gibi teknik sorunlar kazalara neden olabilir.
Doğal Koşullar: Yeraltı madenciliği sırasında kömür madenlerinde metan gazı patlamaları, taş ocaklarında göçükler gibi doğal koşullar maden kazalarını tetikleyebilir.
İnsan Hataları: Maden işçilerinin eğitimsiz olması, güvenlik prosedürlerine uyulmaması veya dikkatsizlik gibi insan hataları da kazalara yol açabilir.
Güvenlik Standartlarına Uyulmaması: Maden işçileri, işverenler veya denetleyici kurumlar tarafından belirlenen güvenlik standartlarına uyulmaması durumunda kazalar meydana gelebilir.
Patlayıcı Madde Kullanımı: Bazı madenlerde patlayıcı maddeler kullanılarak maden çıkarılması sırasında patlamaların kontrolsüz gerçekleşmesi, kazalara sebep olabilir.

MADEN
Maden kazalarını önlemek için güvenlik standartlarına sıkı bir şekilde uyulması, çalışanların eğitilmesi ve düzenli denetimlerin yapılması önemlidir. İnsan gücü ile yapılan madencilikte akıl ve emniyet ayrılmaz bir ikili olacak iken ülkemizde para insan canından önce olduğu için madencilik yolu sırat köprüsüdür. Çalışanlar mecbur kaldıkları için bunu bilerek bu köprüden geçerler.

Tamam Dünyadaki birçok ülkede yöntemler aynıdır ama şimdi yapay zeka ile teknoloji ile robotlar ile yapılmasının zamanı gelmedi mi?

GOOGLE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir